Accessibility Tools

NASZE DZIEDZICTWO:

Image
Kaplica:

Kaplica św. Juliusza była obiektem sakralnym dawnego szpitala im. Juliusza Rogera. W latach 1869-1895 służyła głównie personelowi i pacjentkom szpitala (początkowo był to szpital żeński). Ostatnia dekada XIX wieku przyniosła znaczącą rozbudowę kaplicy.

Na przełomie XIX i XX w. kaplica była jedną z dwóch katolickich świątyń w mieście, co zaważyło na jej obecności w życiu duszpasterskim miasta. Pierwszym kapelanem kaplicy był ks. dr Teodor Kremski którego w Rybniku nazywano „bogatym biedakiem” ponieważ majątek który odziedziczył po rodzinie rozdał ubogim w naszej okolicy! Wraz z ostateczną likwidacją szpitala w 2001 roku zaprzestano sprawowania posługi ołtarza; kaplicę zamknięto pozostawiając przez kilka lat na miejscu większość jej wyposażenia.

W tym czasie zmieniali się właściciele obiektu m.in. Starostwo Powiatowe w Rybniku oraz Kuria Archidiecezji Katowickiej. Po desakralizacji zabytku Kuria przekazała budynek w roku 2014 Stowarzyszeniu „Rybnik Nasze Miasto” zastrzegając jego przeznaczenie na działalność kulturalną i społeczną. W 2022 roku nowym zarządcą dawnej kaplicy św. Juliusz została Fundacja

Na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury” która we współpracy z miastem planuje kompleksową renowację budynku oraz adaptację na cele kulturalne zachęcając do współpracy mieszkańców, organizacje, instytucje i podmioty gospodarcze z regionu.

Pałac:

Pałac w Rzuchowie został wybudowany przez Heinricha Himmla w 1888 roku, a jego historia jest niezwykle ważna dla kształtowania postaw patriotycznych, szczególnie w odniesieniu do lokalnej społeczności. W okresie Powstań Śląskich pałac był własnością Stefanii i Joachima von Klutzow.

Od lat krążyły pogłoski jakoby syn właścicieli strzelał z pałacowej wieży do maszerujących w stronę rzeki Odry powstańców, po czym uciekł z pałacu podziemnym przejściem. W świetle ostatnich badań pogłoski te mogą okazać się prawdą tym bardziej, że na terenie parku znajduje się pomnik upamiętniający znanych z imienia i nazwiska poległych Powstańców.

Na pomniku widnieje data 3.05.1921 rok. Wspomniani Powstańcy to Wincenty Koczy, Alfred Strączek i Roman Prefeta. Z zachowanych meldunków dowiadujemy się, iż wspomniany Roman Prefeta był pierwszą ofiarą III Powstania Śląskiego w rejonie południowym. Z dostępnych materiałów historycznych wiemy również, że w rejonie Rzuchowa operował I Batalion Rybnicki. Podczas marszu nad Odrę Batalion natknął się na bardzo silny opór bojówek niemieckich. To w Rzuchowie doszło do krótkotrwałej, ale gwałtownej walki zakończonej zwycięstwem powstańców. W tym starciu poległo 3-ch powstańców, a 5-ciu zostało rannych. Fakty historyczne potwierdzają ślady ostrzału na murach pałacu które zostały ujawnione podczas prac renowacyjnych.

Ostatnimi przedwojennymi właścicielami pałacu byli Państwo Moczulscy którzy prowadzili w pałacu elitarną szkołę dla dziewcząt. Po II wojnie światowej pałac przeszedł w ręce Skarbu Państwa PRL – przez pewien okres mieścił się w nim państwowy dom dziecka który funkcjonował do połowy lat 90-tych ubiegłego wieku. Ze względu na brak środków finansowych placówka ta został zamknięta. O tym, co działo się w pałacu od tamtego czasu lepiej nie wspominać.

Pałac z roku na rok coraz bardziej podupadał. Ludność miejscowa nazywała to miejsce „ruiną przy drodze Rybnik-Racibórz” . Jednak od 2010 roku pałac w Rzuchowie posiada kolejnego właściciela. Po Heinrichu Himmlu, rodzinie von Klutzow, rodzinie Moczulskich, Skarbie Państwa PRL jest nim ponownie prywatny właściciel, Państwo Zofia i Janusz Gładyszowie.

Image
Park:

Pałac otoczony jest parkiem o powierzchni 3,8437 ha. Znajdują się w nim liczne okazy starodrzewia dęby, buki, lipy drobnolistne. Do najcenniejszych należy dąb szypułkowy który jest jedynym zewidencjonowanym pomnikiem przyrody w Gminie Kornowac. Jego wiek jest szacowany na około 250 lat. Przez lata zaniedbań park zdziczał, zatraciły się wyznaczone ścieżki, a niemalże cała przestrzeń pomiędzy drzewami pokryła się gęstą warstwą samosiewek.

Obecni właściciele zlecili inwentaryzację drzewostanu. W pierwszym etapie przeprowadzono prace pielęgnacyjne w koronach 190 drzew oraz ze względu na bezpieczeństwo zwiedzających - wycinkę 70 drzew. Drugi etap uwzględnia przeprowadzenie pozostałych prac pielęgnacyjnych. Wszystkie prace zostały uzgodnione z Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Obecnie park jest chętnie odwiedzany przez spacerowiczów z okolicy oraz przyjezdnych z miast ościennych którzy szukają ciszy i relaksu. W parku odbywają się zajęcia kulturalne i edukacyjne, a także wydarzenia integrujące społeczność lokalną. Renowacja zespołu pałacowo-parkowego przyczyni się do podniesienia atrakcyjności Gminy i całego regionu.

MISJA I WIZJA

Chcemy aby obiekty znajdujące się pod opieką naszej Fundacji stały się żywą przestrzenią, miejscem wymiany doświadczeń, spotkań oraz edukacji. Miejscem do którego każdy z przyjemnością powróci. Tworzymy dla Was takie miejsca.